Mokre chusteczki to jeden z elementów wyprawki, bez którego ciężko wyobrazić sobie opiekę nad niemowlakiem. Pozwala on zadbać o higienę malucha w każdej sytuacji i w każdym miejscu, do tego jest lekki i poręczny. Jest to produkt dostępny na rynku od 1991 roku i cieszy się niesłabnącą popularnością. 

Mokre chusteczki są produkowane z różnego rodzaju włókniny. Może to być bawełna, wiskoza, bambus lub poliester. Zdarzają się też mieszanki materiałów naturalnych i sztucznych. Chusteczki dla niemowląt, aby były skuteczne, muszą zawierać składniki nawilżające skórę, utrzymujące wilgoć (aby nie wysychały zaraz po otwarciu), substancje myjące oraz konserwanty. Ten ostatni składnik jest dość kontrowersyjny, ale potrzebny, aby zapewnić sterylność chusteczek i nie dopuścić do namnożenia się w nich bakterii czy innych drobnoustrojów. 

Rodzaje mokrych chusteczek

Chusteczki dzielimy w zależności od funkcji:

  • chusteczki antybakteryjne — czyli takie, których używamy zawsze, jak chcemy odkazić ręce czy powierzchnię,
  • chusteczki nawilżane, hipoalergiczne — w zasadzie do używania w każdej okoliczności. Przydają się przy zmianie pieluchy, podróży, czy na placu zabaw,
  • chusteczki odświeżające dla dzieci.
chusteczki dla niemowląt

Jak wybrać chusteczki nawilżane, czyli skład

Z uwagi na potrzeby delikatnej skóry dziecka warto weryfikować składy chusteczek dla niemowląt (https://a-manada.pl/chusteczki-nawilzane-dla-dzieci). Nie zawsze te najlepiej reklamowane mają dobre składniki. Chusteczki na pewno powinny być wykonane z materiałów naturalnych, zawierać dużą ilość wody, łagodne środki myjące oraz składniki regenerujące skórę. Do tego warto, żeby zawierały ekstrakty roślinne jak na przykład aloes, rumianek czy lawenda, które pomagają koić podrażnienia. Należy uważać, aby w składzie nie było alkoholu, perfum i substancji zapachowych, które często powodują alergie. Trzeba także unikać substancji chemicznych takich jak parabeny, glikole oraz dużej ilości konserwantów. W wypadku wyboru chusteczek dla maluchów warto sugerować się zasadą, iż mniej znaczy więcej. Im krótszy i prostszy skład, tym lepiej. Zwłaszcza w dobie licznych alergii wśród dzieci i dorosłych warto unikać niepotrzebnych substancji chemicznych.


Dokonując wyboru, oprócz składu i funkcji warto spojrzeć także na kilka innych kryteriów. Chusteczki nawilżane powinny być wytrzymałe, dość grube, odznaczać się hipoalergicznością i dużą chłonnością. Trzeba też zwrócić uwagę, aby opakowanie było lekkie i zapewniało łatwe i wygodne korzystanie. Do tego świetnie by było gdyby chusteczki były biodegradowalne i pomagały nam chronić planetę. Na szczęście takie produkty są dostępne na rynku w przystępnych cenach.