Turystyka rowerowa w naszym kraju od lat zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Nie ma się czemu dziwić – to tani i przede wszystkim dostępny niemal dla każdego sposób na aktywne spędzenie urlopu wypoczynkowego. Jednak, aby wczasy były udane, należy wybrać odpowiedniego kompana – rower turystyczny. Jakie są jego charakterystyczne cechy i co go wyróżnia na tle innych modeli jednośladów? O czym warto pamiętać organizując wakacyjną wyprawę rowerową? Kilka wskazówek znajduje się poniżej!

Rower turystyczny – środek transportu idealny na każdy teren

Osoby szukające sprawdzonego kompana, który nie zawiedzie w trakcie kilkudniowej wyprawy przebiegającej nie tylko po asfaltowych ścieżkach, lecz także przez odcinki w nieco bardziej zróżnicowanym terenie, powinny rozważyć zakup jak najbardziej uniwersalnego modelu. Odpowiedzią na potrzeby użytkowników preferujących jazdę i po leśnych duktach i po utwardzonych nawierzchniach jest rower turystyczny, często nazywany także rowerem trekkingowym. Cechuje go charakterystyczna rama w kształcie trójkąta, a także dosyć duże koła np. 28 cali (ew. 26 cali w przypadku rowerów turystycznych przeznaczonych dla kobiet).

rower turystyczny

Wakacyjna wyprawa rowerowa – jakie dodatkowe wyposażenie roweru będzie przydatne?

Planując wakacyjną wyprawę na rowerze turystycznym, warto pamiętać o kilku dodatkowych akcesoriach. Są to m.in. pojemne wodoodporne sakwy rowerowe, do których można schować np. odzienie wierzchnie lub prowiant. Nieocenioną pomocą w nawigacji, zwłaszcza w nieznanym terenie będzie mapnik na kierownicę. Często niedoceniana, lecz niezwykle przydatna, zwłaszcza gdy rower obwieszony jest sakwami okazuje się stopka rowerowa umożliwiająca bezpieczne zaparkowanie jednośladu. Wybierając się w trasę należy sprawdzić czy poprawnie działa obowiązkowe wyposażenie roweru turystycznego (i nie tylko!) do którego zaliczają się takie elementy jak np. oświetlenie przednie i tylne oraz dzwonek.