Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Aby móc cieszyć się śnieżnobiałymi zębami, należy o nie odpowiednio zadbać. Podstawę pielęgnacji zębów stanowi szczotkowanie. Stomatolodzy zalecają wykonywanie tej czynności od 2 do 5 razy dziennie. Warto pamiętać, że na skuteczność tego rodzaju zabiegów higienicznych wpływa m.in. rodzaj używanych past do zębów.

Co znajduje się w składzie pasty do zębów

Pasty do zębów to preparaty ułatwiające utrzymywanie czystości zębów oraz jamy ustnej, rozprowadzane za pomocą specjalnej szczoteczki. Producenci oferują klientom wiele produktów różniących się między sobą nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i zastosowaniem. Jeśli chodzi o skład, większość preparatów zawiera fluor.

To pierwiastek, który działa wzmacniająco i ochronnie na szkliwo zębów. Dzięki niemu staje się ono bardziej odporne na niszczące działanie próchnicy. Ilość fluoru w pastach do zębów może być zróżnicowana. W produktach przeznaczonych do dzieci zawartość tego pierwiastka nie przekracza 500 ppm. Preparaty dla dorosłych mogą zawierać około 1500 ppm. W sprzedaży dostępna jest także pasta do zębów bez fluoru rekomendowana kobietom w ciąży, a także małym dzieciom.

W składzie produktów do pielęgnacji zębów znajdują się również substancje ścierne oraz pieniące odpowiedzialne za skuteczne usuwanie płytki nazębnej oraz występujących przebarwień. Za przyjemny zapach z ust po szczotkowaniu zębów odpowiadają aromaty oraz ziołowe dodatki.

Rodzaje dostępnych produktów

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów past do zębów o różnych właściwościach i zastosowaniach. Najbardziej popularne i najchętniej wybierane są produkty uniwersalne przeznaczone dla osób, które mają zdrowe zęby i dziąsła. Regularnie stosowane zapewniają pełną ochronę jamy ustnej przed:

  • grzybami,
  • bakteriami,
  • innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Producenci w swej ofercie mają także produkty wybielające, które pozwalają rozjaśnić kolor szkliwa o jeden lub dwa odcienie. W ostatnim czasie chętnie wybierana jest pasta do zębów z węglem aktywnym. Zastosowanie węgla aktywnego sprawia, że pasta ma czarną barwę. Użycie tego naturalnego składnika ułatwia usuwanie przebarwień bez naruszania szkliwa.

Osoby cierpiące na nadwrażliwość lub paradontozę, powinny zdecydować się na zakup past, które wykazują działanie kojące i skutecznie zabezpieczają miazgę zębową przed czynnikami zewnętrznymi wywołującymi ból. Tego rodzaju pasty zazwyczaj posiadają w swym składzie chlorek strontu lub potasu, a także wyciągi z rumianku, szałwii oraz melisy.

Pasty do zębów dostępne w ofercie sprzedażowej w tym miejscu.