Wszystkie noże do krojenia mięsa i wędlin powinny być bardzo ostre, aby można było odpowiednio i starannie pokroić mięso, zarówno wieprzowe, jak i drobiowe, a także inne mięsa dostępne na rynku.

Nóż masarski

Noże masarskie powinny być bezpieczne w użytkowaniu, i mieć stabilną mocną rączkę, aby nóż podczas krojenia mięsa, nie upadł na podłogę, ani przypadkiem nie wyślizgnął się z ręki podczas ćwiartowania świni. Nożami tymi możemy pokroić wędliny i mięsko, że świni. Idealnie sprawdzą się w każdej rzeźni lub ubojni mięsa. Doświadczony pracownik wie, jak dbać o te noże i wie, że do cięcia skóry lub ścięgien przydadzą się też nożyce i tasaki do szatkowania. Oddzielenie fragmentów kości od mięsa, nie jest łatwe i noże odrywają tutaj dużą rolę w tym trudnym zadaniu.

Nóż rzeźniczy

Praca przy rozbiorze mięsa to ciężka fizyczna praca, a noże jako podstawowe narzędzie pracy powinny ułatwiać niektóre zadania w pracy.
Noże do tej pracy są wykonane ze stali nierdzewnej i metalu. Noże rzeźnicze powinny być odpowiednio długie i ostre, aby szybko pokroić dany element mięsny. Krojenie poszczególnych elementów świni lub krowy w ubojni powinno być precyzyjne i bardzo dokładne.
Dobre noże rzeźnicze poradzą sobie profesjonalnie zarówno z twardym mięsem, jak i kośćmi. Ważna jest także dezynfekcja noży po skończonej pracy.

Tasaki to mocne i stabilne noże

Tasaki to bardzo mocne i duże noże, przekroją szybko żeberka lub tłuste fragmenty zwierząt w tym flaki i jelita. Tasak służy do krojenia kotleta i mniejszych zwierząt np. bażant lub indyk. Tasak to nóż który jest bardzo wytrzymały i ciężki, dlatego poradzi sobie z siekaniem niektórych grzybów i pietruszki, a także ryb, dziczyzny i drobiu.