Kółka w hulajnodze to jeden z jej najważniejszych elementów. I nie chodzi wyłącznie o to, że pozwalają na jej użytkowanie. W przypadku jazdy wyczynowej, ich wielkość, jak również rodzaj przekładają się na uzyskiwane prędkości, zwrotność hulajnogi, czy jej całkowitą wagę. Dlatego na rynku spotkać można różnego rodzaju rozwiązania, jeśli chodzi o kółka. Jakie rodzaje są dostępne?

Rodzaje kółek do hulajnogi

Jeśli chodzi o kółka do hulajnogi z oferty movino, można je podzielić z uwagi na rodzaj rdzenia:

  • pełny rdzeń, który nazywa się także solid – są to kółka bardzo wytrzymałem, ale jednocześnie masywne
  • rdzeń szprychowy, który nazywa się spoked, czyli częściowo wypełniony, przekłada się na mniejszą wagę kółek
  • rdzeń pusty, czyli hollow – zdecydowanie najlżejszy rodzaj kółek, jednak z uwagi na brak twardego rdzenia model ten jest również najmniej wytrzymały

W wielu przypadkach to, które kółka do hulajnogi wyczynowej sprawdzą się najlepiej, zależy od indywidualnych preferencji, jak również stylu jazdy.

czarne kółka do hulajnogi

Kółka twarde, czy miękkie

Obok możliwości wyboru samego rodzaju rdzenia, dostępne są także model o różnej twardości. Jest ona określona skalą od 0 do 100A, gdzie 100A to najtwardszy model kółek. Kółka do hulajnogi najczęściej wahają się w twardości od 82A do 88A. Często spotyka się modele 85A, które są stosunkowo uniwersalne. Twarde kółka oznaczają mniejszą przyczepność hulajnogi do podłoża. Pozwalają jednak uzyskiwać większe prędkości, w szczególności na skateparku, gdzie powierzchnia jest bardzo gładka.

Dlatego spora część osób, przynajmniej na początek, decyduje się na zakup kółek bardziej miękkich. Ułatwia to naukę tricków, jak również obeznanie się ze sposobem jazdy na hulajnodze wyczynowej. Dodatkowo mniejsze prędkości pozwalają także na to, aby nabrać wprawy i pewności w trakcie jazdy, co ułatwia naukę nowych ewolucji.