Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Dodaje pewności siebie i sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni dla otoczenia. Błędy oraz zaniedbania higienizacyjne powodują, że zęby tracą swój biały kolor. Wiele osób wybiera pastę wybielającą z nadzieją na pozbycie się żółtego odcienia zębów i ich rozjaśnienie w zaciszu własnego domu. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż profesjonalne wybielanie nakładkowe lub gabinetowe. Tu rodzi się pytanie: czy pasta wybielająca zęby faktycznie działa?

Kiedy sięgnąć po pastę wybielającą?

Przebarwienia na zębach stanowią duży problem głównie natury estetycznej. Nieodpowiednia higiena, częste picie kawy oraz herbaty, palenie papierosów, a także spożywanie barwiących potraw powodują, że uśmiech traci swój pierwotny kolor. Pacjenci gabinetów dentystycznych bardzo często, zamiast zdecydować się na drogi zabieg stomatologiczny, wybierają znacznie tańszą metodę – zakup pasty wybielającej

Jak działa pasta do zębów wybielająca?

Pasty wybielające działają powierzchniowo. Dzięki właściwościom ściernym i polerującym usuwają osad, pozostawiając gładkie szkliwo. Poszukując odpowiedniej dla siebie pasty należy zwrócić uwagę na jej skład. Odpowiednia ilość składników aktywnych zwiększa szansę na skuteczne działanie. Wśród tych najczęściej spotykanych związków wyróżnić można:

  • nadtlenek wodoru,
  • węgiel aktywny,
  • wodorowęglan sodu,
  • nadtlenek karbamidu.

Wybierając wybielającą pastę do zębów trzeba zwrócić na wartość współczynnika ścieralności RDA. Do codziennego stosowania nadają się wszystkie produkty o wartościach w przedziale 30-70 (z maksymalnym poziomem 100). Pasty o wyższym współczynniku będą bardziej skuteczne, jednak bezpiecznie używać je można jeden, dwa razy w tygodniu. Stosowanie tak silnie ścierającej pasty każdego dnia może doprowadzić do naruszenia struktury szkliwa i osłabienia kondycji zębów. 

pasta wybielająca

Rozjaśnienie i wybielanie zębów – różnice

Regularne stosowanie pasty wybielającej rozjaśnia zęby. Oznacza to, że z ich powierzchni zostały usunięte osady i drobne przebarwienia, odsłaniając naturalny odcień zęba. Wybielanie natomiast to procedura z wykorzystaniem silnych środków oddziałujących na strukturę zęba i może być przeprowadzona jedynie pod kontrolą stomatologa. Rozjaśnianie zębów nie jest tożsame z ich wybielaniem.  

Kto nie powinien stosować pasty wybielającej zęby?

Po pasty do zębów z dużym współczynnikiem ścieralności nie powinny sięgać osoby borykające się z:

  • nadwrażliwością,
  • odsłoniętymi szyjkami zębowymi,
  • wrażliwymi dziąsłami,
  • złą kondycją szkliwa.